Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

Odborné vzdělání je cesta k úspěchu


V současné době probíhá intenzivní společenská debata o potřebě odborného vzdělávání a podpoře řemesel. Je velice obtížné změnit myšlení a představy rodičů o volbě povolání a s tím spojeného vzdělání. Většina z nás vidí maturitu jako nezbytnost a další vyšší vzdělání jako cíl. Ne všichni teenageri však mají předpoklady ke studiu teoretických předmětů. Mnohé by třeba více bavilo získávání motorických dovedností – prostě řemeslo. A právě zde přichází otázka. Co po studiu umíš? „Mám diplom.“ A to je vše? Někdy bohužel ano.

Proto Vám chceme ukázat, že i řemeslo může být společensky váženo a finančně oceněno. Nejlépe je to viditelné při soutěžích zručnosti řemeslníků. To jsme měli možnost shlédnout při lo?ském Mistrovství Evropy parketářů, které se konalo poprvé v ČR v Českých Budějovicích. Díky mimořádnému úspěchu celé akce, jsme zvýšili intenzitu odborného vzdělávání v oboru parketář. A výsledek se konečně ( po 10ti letech ) dostavil. Třetí místo našich soutěžících na Mezinárodním mistrovství parketářů Polska bylo pro nás něco mimořádného. Stát na „bedně“ je skvělý pocit a také ocenění. Tento úspěch nám dokázal, že věnovat se odbornému vzdělávání za to stojí.

Mělo by to být hlavně příkladem pro ty, kteří rozvoj vzdělávání mohou ovlivnit – pracovníci ministerstev, škol, a samozřejmě i Hospodářské komory. Nestačí již jen diskutovat. Musí přijít konkrétní kroky. Jinak za nepříliš dlouhý čas můžeme být v Evropě poslední a nostalgicky vzpomínat na „Zlaté české ručičky“.

Zamysleme se i nad vzděláváním našich dětí. Zda není účelnější, aby něco skutečně uměly a neztratily několik let studiem, které je vysloveně nebaví. Po vyučení pak zvážit, zda bude ve studiu pokračovat dále a nebo po získání praxe absolvovat „nástavbu“, vzdělání pro mistry. Už i tento způsob je soukromě možný. Netrpělivě čekáme na oficiální řešení tohoto cíle. Ale i bez toho mohou naše děti dělat , co je v budoucnu bude bavit a slušně za to budou i placeni.

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz