Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

10. Mistrovství Evropy parketářů


Úderem 18. hodiny se v neděli uzavřely brány veletrhu Hobby 2014. Ve stejný čas skončila i pětidenní výstava „Vše pro podlahy“ v pavilonu T2. Jejím zlatým hřebem byl letošní jubilejní desátý ročník unikátního X. MEP – Mistrovství Evropy parketářů. Laikům i odborníkům se zde představilo třináct soutěžících do 25 let ze sedmi evropských zemí. Soutěž zcela ovládli Poláci.

Mety nejvyšší v jubilejním desátém ročníku Mistrovství Evropy parketářů, které se v České republice uskutečnilo vůbec poprvé, dosáhl polský zástupce Daniel Szylar, druhé místo obsadil jeho krajan Michal Luka, o třetí místo se pak podělili Benjamin Thaler z Itálie a Stefan Fischhaber z Německa. Češi Michal Bobek (Střední škola technická Zelený pruh) a Pavel Čonka (fa Renspol) odvedli velmi pěknou práci a náročné zadání dokončili v přísném časovém limitu, což se zdaleka nepodařilo všem účastníkům soutěže.

Podle Heinze Brehma, prezidenta EUFA P+F“ – Evropského svazu pro podporu vzdělávání mladých řemeslníků v oboru podlah se sídlem v Německu, mělo letošní mistrovství Evropy velmi vysokou úrove?.

„Práce mezinárodních porotců byla letos velmi náročná. Všichni soutěžící splnili své zadání výtečně. Mezinárodní porota proto zasedala dlouho a o konečném výsledku rozhodovaly nakonec tak drobné detaily, které by laické oko ani nezaregistrovalo,“ uvedl Heinz Brehm, který poděkoval za vlídné přijetí na jihu Čech a poznamenal, že tvrdá práce při podpoře řemesel na školách přináší své první ovoce. „Ovšem to je teprve začátek běhu na velmi dlouhé trati a stále je co zlepšovat. Ne všude je řemeslnému a technickému vzdělání a praxi věnována dostatečná pozornost. Něco jsem tady zaslechl o starém českém přísloví, že řemeslo má zlaté dno. Já si dovolím tvrdit, že je nesmírně pravdivé a neplatí jen v Čechách,“ konstatoval Brehm.

Podobně se vyjádřil také hlavní organizátor mistrovství, zástupce ČR v EUFA P+F a ředitel D.I.E.C. – Dokumentačního informačního evropského centra se sídlem v Jablonci nad Nisou Ing. Jiří Dvořák. „Zlatých českých ručiček neubývá, jen je málo využíváme, a proto se řady kvalitních řemeslníků pyšných na svoji práci dlouhodobě ztenčují. Tento trend chceme zvrátit. Je to i na rodičích, kteří nutí své potomky studovat školy, na něž nestačí, nebo je nebaví. Zatímco k řemeslu mají předpoklady a jsou chytří i šikovní. Dříve se řemeslu věnovaly celé generace. To je ale už historie a my si myslíme, že vrátit se v tomto směru ke kořenům řemesla má svůj obrovský význam. Chceme, aby mladí lidé byli nejen vzdělaní, ale též manuálně zruční jako naši předci. I toto mistrovství Evropy mělo za cíl přispět k inspiraci a vzbuzení zájmu mladých lidí o řemesla. Věřím, že napomohlo odbourat vžitý předsudek, že řemeslo je něco podřadného a je jen pro ty méně nadané,“ zdůraznil Ing. Dvořák.

Mezinárodní porota sledovala práci soutěžících celé dva dny velice pečlivě a neunikla jí žádná chyba. Soutěžící dopředu nevěděli, co je čeká. Až na místě dostal každý od porotců, stejné nářadí, stejný materiál a stejný plán podlahy, kterou museli v daném čase, jež odpovídal práci v běžné praxi, dokončit.

Porotci hodnotili celou řadu kritérií. Například práci podle předlohy, práci na pile, či fréze, přípravu materiálu, produktivitu a bezpečnost práce, kompletaci vzoru, směr let ve dřevě, lepení, broušení, povrchové úpravy i čas práce a řadu dalších činností.

Další Mistrovství Evropy parketářů, tedy už XI. MEP se uskuteční za dva roky v Itálii. Mezi členské země asociace EUFA P+F, kterých je zatím dvanáct, patří Německo, Rakousko, Holandsko, Belgie, Francie, Anglie, Itálie, Tyrolsko, Polsko, Slovinsko, Česko a Rumunsko. Ne každého ročníku se v dvouletém cyklu účastní vždy všechny členské země EUFA P+F. V Itálii ale český tým samozřejmě chybět nebude.

Velký dík patří všem sponzorům a partnerům projektu, bez jejichž finanční podpory by nebylo vůbec možné takovou akci uspořádat.

Generální partner: MAFELL

Hlavní partneři: ABRASIV, ARDEX, B-WOOD, DEVA, EMPIRI, ERA, EVEREL – QUICK STEP, FLEX, LIKOR, LOBA, PALLMANN, ?EMESLN? HUŤ BOHEMIA, ÚRS, WEBER

Partneři: CECH PARKET??Ů, SŠT ZELENÝ PRUH, SUSO, VÝSTAVIŠTĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Sponzoři: BOEN, BONA, COTREX, ČSAD ČESKÉ BUDĚJOVICE, E-ON, FEIN, JANSER, PIVOVAR SVIJANY, HOTEL SAVOY, SORTIM, TEXO PLUS

Mediální partneři: DOMO, PROPAMTKY, SPEKTRA

záštita: MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ ML?DEŽE A TĚLOVÝCHOVY, MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU, OKRESNÍ HOSPOD?SK KOMORA JABLONEC N/N, HEJTMAN JIHOČESKÉHO KRAJE, PRIMTOR STATUTRNÍHO MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz