Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

Stavební veletrhy Brno, 17. - 21.dubna 2007


Stavební veletrhy 2007 potvrdily, že se v ČR tomuto oboru skutečně daří. Uvedl to při jejich zahájení ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Jedná se o největší projekt ve střední a východní Evropě a v rámci starého kontinentu se řadí mezi pět TOP veletrhů v oboru. Nomenklatura stavebních veletrhů pokryla všechny oblasti oboru a byla určena pro odborníky i laiky.

Letošní ročník byl v řadě ukazatelů opět rekordní. Ve zcela zaplněných pavilonech výstaviště i na volných plochách se při letošním ročníku představilo na celkové výstavní ploše 59 000 metrů čtverečních (což je o 2500 více než loni) téměř 1400 vystavovatelů z 24 zemí. Nejsilnější zahraniční zastoupení měly Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko, silná byla rovněž oficiální účast Španělska. Potvrzuje se stále zvyšující internacionalizace, podíl zahraničních firem dosáhl 16 procent. Branami výstaviště prošlo za první čtyři dny přes 72.000 tisíc návštěvníků.

Stavební veletrhy pokryly celý obor od investičního záměru, přes hrubou stavbu až k finálnímu vybavení a provozování budov. Organizátoři vhodně spojili čtyři projekty, které jsou vzájemně provázány – 12. mezinárodní stavební veletrh IBF, 8. mezinárodní veletrh technických zařízení budov SHK Brno, 4. mezinárodní veletrh osvětlovací techniky, elektroinstalací a systémové integrace budov ELEKTRO a 2. mezinárodní veletrh investic, financí, realit a technologií pro města a obce URBIS INVEST 2007.

Během konání veletrhu byla předána řada prestižních ocenění. Central Europe Top Award pro rok 2007. První cenu svého druhu v ČR od vstupu do EU získala za významný přínos pro stavebnictví firma Rockwool International A/S. Byly předány také Zlaté medaile IBF a SHK, o něž soutěžilo celkem 18 nominovaných firem. Tradičně byly oceněny nejoriginálnější expozice - Aura.

K hlavním tématům letošního ročníku patřily Opravy bytového fondu a Zelená energie, tedy její alternativní zdroje a systémy snižující energetickou náročnost staveb. Na IBF firmy prezentovaly realizace staveb, stavební řemesla a technologie, různé materiály, stavební stroje a konstrukce. SHK představil nejnovější trendy v oblasti sanitární techniky, interiérů koupelen, klimatizace, vzduchotechniky apod. Veletrh ELEKTRO byl zaměřen na instalace technologií v inteligentních budovách. Technologie pro města a obce byly náplní veletrhu URBIS INVEST, zúčastnili se jej zástupci regionů z ČR, Polska, Slovenska a Německa.

Veletrhy v Brně nejsou jen přehlídkou novinek v oboru, odborníky přitahuje i bohatý doprovodný program. Svaz podnikatelů ve stavebnictví prezentoval na výstavišti výsledky a úspěchy v oboru a zorganizoval mj. setkání podnikatelů Slovenské a České republiky. Na pět desítek zástupců stavebních firem hodlá vzájemně spolupracovat, jejich společným problémem je nedostatek kvalifikovaných sil. Tradičně se konalo mezinárodní sympozium Mosty, na kterém byly vyhlášeny nejlepší díla z roku 2005.

Stěžejní akcí v rámci URBIS INVEST byl 14. celostátní kongres starostů a primátorů měst a obcí, kteří diskutovali o financování po da?ové reformě. Pokud by se reforma neuskutečnila, už v roce 2009 by překročily mandatorní výdaje veškeré příjmy ČR. Regionální komory a regiony Ruské federace se představily na konferenci Rusko 2007, kde podnikatelé hovořili o perspektivách vzájemného obchodu. Tato země je stále lákavější pro obchodování, většina českých firem tam může navázat dlouholeté kontakty, ale musí počítat s mnohem větší konkurencí.

Poprvé se v historii stavebních veletrhů prezentovala delegace arabských investorů z oblastí Perského zálivu. Investoři ze Saudské Arábie a Bahrainu představili zástupcům našich stavebních firem možnosti pro jejich aktivity.

Na využívání brownfieldů byla zaměřena konference o regionální infrastruktuře. Agentura CzechInvest na ní prezentovala strategii regenerace objektů, ale též výsledky hledání vhodných oblastí pro obnovu

V rámci veletrhů představila Česká protipovod?ová asociace řadu nových protipovod?ových opatření, nejčastějšími návštěvníky byli u bazénu před pavilonem Z starostové měst a obcí.

V pavilonech i na volných plochách se uskutečnily různé soutěže, jejichž cílem bylo podpořit zájem mladé generace o stavebnictví. Šlo například o mezinárodní mistrovství ČR mladých klempířů, pokrývačů a tesařů, mistrovství ČR v podlahářských pracích a soutěže Uče? instalatér a Mladí návrháři. Tradičně nechybělo poradenské centrum ve stálé expozici EDEN 3000.

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz