Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

100. výročí založení republiky


„100. výročí založení republiky parketáři slavili prací,“

říká majitel společnosti Art-mafi pan Ota Votoček.

Jednou z několika firem, kterým se dostalo té cti, mít možnost ukázat svůj řemeslný um na realizaci pokládky dřevěných podlah v prostorách Národního muzea v Praze, je i společnost Art-mafi. Na dojmy a výsledky, ale nejenom na ty, z v současnosti největší akce této povahy v celé ČR, jsme se zeptali majitele firmy pana Oty Votočka.

Pracovat na tak prestižní zakázce, jakou je Národní muzeum, je jistě velmi zavazující a náročné nejen na organizaci prací, ale i na kvalitu odvedených prací. Jak jste se k této práci dostali?

Máte pravdu, legrace s organizací i vlastní realizací to rozhodně není. Ale pokusím se Vám to vše vypovědět od začátku, tedy od našeho začátku. O probíhajících pracích na budově Národního muzea jsme samozřejmě byli informováni, jako většina ostatních, pouze z doslechu. Ten říkal to a ten zase ono, byla to taková spleť všeho možného, jen ne toho, co bylo skutečně podstatné. Z kusých informací však vyplývalo, že parketářské práce, které obvykle bývají prováděny až téměř na samém konci realizací interiérů, termínově pokulhávají, a že termín dokončení stanovený k výročí vzniku republiky je výrazně ohrožen. A tehdy to přišlo. Byli jsme osloveni hlavním vedením Metrostavu s žádostí, jak bylo jimi zdůrazněno „v nouzi nejvyšší“, o výpomoc v parketářských pracích tak, aby bylo zvládnuto dokončení části prostor k termínu 100. výročí vzniku republiky – tedy 28.října 2018.

Jak to na Vás a Vaše zaměstnance zapůsobilo?

Samozřejmě jsme si řekli, že ano, že to je velká neopakující se výzva a hlavně pocta pro každého skutečného řemeslníka. Zároveň nám však bylo jasné, že ryzí nadšení k úspěšnému zvládnutí úkolu zde opravdu nestačí.

Co tím chcete říci?

K úspěšnému zvládnutí tohoto úkolu je především dobře sehraný a zkušený tým složený nejen z vedoucích, ale především, i ze zkušených sehraných řemeslníků. A jak se později ukázalo, k práci na podlahách se přidali i majitelé realizačních firem.

Kteří jiní kolegové Vám při realizaci pomáhali?

Všichni ti, kteří již měli možnost pracovat jako subdodavatelé na podobných stavbách, dobře vědí, že vše začíná prohlídkou, po které následuje vyhodnocení situace a teprve poté dochází k dohodě stran. K pomoci s touto fází a nejen s ní, jsme přizvali pana ing. Jiřího Dvořáka, ředitele firmy DEVA s.r.o., který celou akci zaštítil smluvně a ujal se i první části koordinace následujících řemesel.

Co Vás vlastně na Muzeu čekalo?

V době našeho nástupu do budovy Národního muzea, byla rozpracovanost na podlahových plochách v různých stádiích pokládky. Hotového bylo jen velmi málo.

Podle smlouvy měla firma Art-mafi s.r.o. v době 40. dnů provést výbrusy a povrchové úpravy na ploše cca 1 500m². Ze všech stran jsme jen slyšeli slovo – termín – termín – termín.

Z Vašeho vyprávění mám dojem, že to nebylo nic jednoduchého?

Máte pravdu. Nakonec jsme na muzeu pracovali úplně všichni a já se v noci přistihnul, že ve snu roztírám vrstvu podlahového oleje. Rovněž nám pomohli i naši kolegové, ale o těch až třeba příště, protože práce na muzeu ještě nekončí.

Kolik podlah jste tedy v tomto termínu stihli dokončit?

Díky okolnostem a souhře realizačních firem, jsme stihli do otevření povrchově dokončit 2 400 m². Poslední metry jsme předávali cca 2.hodiny před předáním.

Na podlahářských pracích na Národním muzeu se podílí celá řada firem. Mohl by jste nám říci něco více o vzájemné koordinaci prací a spolupráci mezi nimi?

Domnívám se, že je zcela předčasné o něčem takovém mluvit nyní. Práce na muzeu dál pokračují a firmy dělají tak jak umí. Na nějaké shrnutí, nebo hodnocení je moc brzy.

Mohl by jste nám říci něco závěrem?

Především bych chtěl poděkovat za odvedenou práci všem těm, kteří se na realizaci této části prací podíleli. Odvedli perfektní výkon ať už se jedná o zaměstnance firem Art-mafi s.r.o. nebo DEVA s.r.o. i dalších, ale o těch až zase třeba jindy.

Děkuji za rozhovor.

Pavel Drápalík

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz