Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

Pozdrav z dovolené


Úplné znění článku.

Prázdniny a dovolená – pro někoho slova až s magickým kouzlem, kdy mohou po měsících práce vše hodit za hlavu a věnovat se zaslouženému odpočinku. V našem dnešním povídání vám proto představíme něco z našich prázdninových cest. Tentokráte se zaměříme na to, co jistě mnozí z různých reprodukcí znáte, ale to je tak vše, co o tom víte. Dnes vám představíme známý obraz Gustava Caillebbota ,,Les raboteurs de parquet (Parketáři)“ a dobu, kdy tento a jemu podobné obrazy vznikaly.

Za tímto obrazem jsme se museli vydat až do vzdálené Paříže. Cesta za ním nás zavedla téměř do samého centra velkoměsta, kde na břehu Seiny poblíž známého Louvru, stojí Musée d’Orsay. Toto dnes velmi významné pařížské muzeum bylo otevřeno v roce 1986 po rekonstrukci bývalé nádražní budovy. Specializuje se na evropské umění mezi lety 1848 a 1914, zejména na francouzské impresionisty a to vše na ploše 26 000 m².

Autorem tohoto známého obrazu je francouzský malíř, mecenáš umění a sběratel Gustave Caillebbote (1848 – 1894). Měl to životní štěstí, že již ve svých 25.letech zdědil velký majetek, což mu umožnilo naprostou finanční nezávislost. Žil životem pařížského bohéma, zcela dle svých zálib. Byl vášnivým jachtařem a stavitelem člunů a jacht. Většinu majetku investoval do péče o své přátele impresionisty. Gustave Caillebotte financoval a organizoval první výstavy impresionistů a současně pilně maloval (namaloval na 500 obrazů) a sbíral současné umění. Byl rovněž vášnivým filatelistou. Ve svých obrazech se přizpůsobil myšlení a projevu svých přátel impresionistů, čistým programovým impresionistou však nikdy nebyl. V jeho obrazech se zrcadlí život v bohatých čtvrtích Paříže, nebo v letních měsících na venkově. Jeho dílo bylo plně doceněno až dlouho po malířově smrti. Gustave Caillebotte je uložen na pařížském hřbitově Pére Lachaise. Jelikož velká část jeho prací je stále v privátním majetku, patří jeho plátna k velkým atrakcím aukcí předních aukčních domů.

Obraz,,Parketáři nebo také Hoblování podlahy“, byl poprvé představen až na druhé výstavě impresionistů (tzv. Nezávislí) v roce 1876. Obraz samotný však vznikl už o něco dříve a jednalo se o již o několikátou verzi tohoto námětu. V každém případě se však jednalo o jeho první mistrovské dílo, oceňované především jeho přáteli. Někteří kritikové jej však považovali za "vulgární" a bylo přirozeně zamítnuto pro vystavení na oficiálním Salonu umělců. V těch časech se z pracujících lidí zobrazovali pouze lidé pracující na polích jako rolníci či sedláci.

Caillebotte si námět pro svůj obraz nevybral jen tak pro nic za nic. Využil tehdejší vzrůstající poptávku po takovýchto tématech a v době, kdy probíhaly práce na úpravách jeho pařížského bytu, využil naskytnuté situace a konal. Z té doby se do dnešních dnů zachovala celá řada skic a akvarelů na toto téma. V roce 1875 vznikly dva obrazy s tématikou hoblování podlahy, z nichž teprve ten druhý byl odborníky uznán tím pravým mistrovským dílem.

Dobrému řemeslu zdar.

Pavel Drápalík předseda cechu parketářů

září 2018

Fotografie:

1. Jedna ze zkušebních verzí obrazu

2. Malíř Gustave Caillebotte - autoportrét

3. Interiér muzea nezapře svůj původ ve starém nádraží

4. Obraz ,,Parketáři" nelze přehlédnout

5. První verze obrazu je méně známá.

6. Skica tužkou

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz