Hlavní partneři.
Pro zobrazení potřebujete plug-in. Můžete si jej stáhnout zde:
Download Flash Player.

P
Člen Evropského svazu parketářů
a podlahové techniky - EUFA P+F
 hod.

Podlaha Cup 2017 - Brno


Podlaha Cup 2017 podruhé s účastí našich učňů.

Představovat našim podlahářům soutěž Podlaha Cup by bylo nošením dříví do lesa. Jedná se o dlouhodobý projekt cechu Podlahářů ČR, který vznikl už v roce 2005, tedy přesně v době, kdy došlo k opětovnému rozdělení cechů na „podlaháře a parketáře“.

V letošním roce se konal již třináctý ročník této soutěže mladých podlahářských nadějí. Cílem této soutěže je snaha pořadatelů oživit výuku podlahářského oboru, ověřit teoretické znalosti, řemeslnou dovednost a zručnost žáků a zprostředkovat setkání pedagogů s odborníky z praxe. Od doby svého vzniku tato soutěž prošla jen několika málo změnami. Zatímco část teoretická byla zachována v původní podobě, v části praktické došlo v posledních třech letech, k ustoupení od pokládky vlysů na stromeček, k pokládce lamel, s povrchovou úpravou, do různých obrazců.

Pořadatelem letošního ročníku byla Střední škola polytechnická Brno, která se dle našich zástupců, zhostila tohoto úkolu skvěle a účastníkům soutěže připravila důstojné zázemí, za což jim náleží poděkování. O vítězství a tím i o putovní pohár se v tomto ročníku utkalo šest dvojic ze čtyř škol.

- Střední škola polytechnická Brno 

- Střední škola pro sluchově postižené Brno

- Střední odborná škola stavební a zahradnická Praha

- Akademie řemesel Praha - Střední škola technická

Dle vyjádření pořadatelů, bylo potěšujícím zjištěním, že soutěžící dělali méně chyb, než tomu bylo v minulém ročníku.

Jak dopadli naši zástupci? Zatímco v loňském roce zaplatili pomyslnou nováčkovskou daň a z pěti účastníků skončili na místě čtvrtém, letos startovnímu poli dominovali a v soutěži zvítězili.

Výsledné pořadí  

1. místo: Valerij Kvačov a Alexandr Slavík, Akademie řemesel Praha - Střední škola technická 

2. místo: Jan Nekvapil a Pavlo Misyuk, Střední škola polytechnická Brno, tým I.

3. místo: Lukáš Benda a Jiří Vašíček, Střední škola pro sluchově postižené Brno

Za představenstvo cechu Parketářů a podlahové techniky ČR, jim a především jejich mistru odborné přípravy panu Martinovi Kleinovi, vyslovujeme poděkování za vzornou reprezentaci nejen jejich odborné školy, ale i našeho cechu. 

Dle slov MOV Martina Kleina je to vcelku logické vyústění dlouhodobé snahy vedení a hlavně ředitele Akademie řemesel na Zeleném pruhu v Praze pana ing. Drahoslava Matonohy, kteří v přípravě učňů na soutěže spolupracují s mistry z cechu Parketářů a podlahové techniky ČR. První výsledky této spolupráce bylo možno vidět již na Mistrovstvích Evropy v Českých Budějovicích (2014) a italském Bolzanu (2016). To je však už úplně jiná řemeslná liga. Tam se setkávají ti nejlepší z celé Evropy a zadání soutěžního díla je úplně jiné. Naši soutěžící však nikdy nepropadli a zadaný úkol vždy v časovém limitu splnili.

To, že jsme v letošním ročníku soutěž Podlaha Cup dokázali ovládnout je především velký závazek do budoucna. Nezpychnout a dál se snažit dosáhnout co nejlepších výsledků.

Martin Klein však na druhou stranu rovněž zdůrazÿuje to, co je tím pravým nepřítelem snahy o dosažení úspěchu – vhodné soutěžící mnohdy není z čeho vybírat. Rok od roku je situace v oboru podlahář zhoršuje, protože se na něj hlásí mladíci, kteří o něj ve skutečnosti nemají moc zájem, „ale jen se něco prostě vyučit musí“. Vůbec není nikomu divné, že z šesti nebo osmi kluků, se pro obor podlahář sami rozhodli pouze jeden nebo dva.

V oboru podlahářské práce, který je pak především určen pro absolventy speciálních škol, se tomuto oboru většinou později nevěnuje skoro nikdo. Absolventi raději odcházejí dělat strážné do hypermarketů, řidiče nebo něco podobného. Těch co podlahařinu po absolvování učÿovské školy chtějí skutečně dělat je jen velmi málo, ale najdou se i tací. Ti se pak obvykle bez problémů dostanou do nějaké, na podlahy specializované firmy a někteří si po čase pořídí i živnost vlastní. Ale těch je opravdu velmi málo.

Snažíme se, co nám síly stačí, kluky motivovat a soutěže k tomu jsou velkou příležitostí. Budeme-li opět pozváni na další ročník Podlaha Cupu, rádi se této soutěže zúčastníme, uzavírá Martin Klein.

Pavel Drápalík a Martin Klein

předseda cechu parketářů a mistr odborného výcviku

copyright © 2006 - Cech parketářů a podlahové techniky České Republiky | design © 2006 - dogfish.cz